8. Vrstvy

Pro některé druhy malování a manipulace s obrázky je výhodné použít více obrazových vrstev, než jednoho obrázku. Například můžete chtít přepsat přes fotografii nějaký text, nebo kresbu a následně jí nezávisle hýbat, nebo ji upravovat.

8.1 Vytvoření

Pro používání vrstev v mtPaintu musíte nejprve načíst obrázek, který chcete mít na pozadí. Toto je nejdůležitější krok, protože všechny další vrstvy budou sedět na tomto obrázku (také rozměry obrázku na pozadí určí velikost finálního kompozitního obrázku). Dále musíte vytvořit novou vrstvu použitím okna Vrstvy (klávesa 'L', nebo menu Zobrazit). Potom můžete upravovat, manipulovat, otevřít, nebo uložit novou vrstvu stejně jako jiné obrázky. Jediný rozdíl je ten, že tento obrázek může mít transparentní barvu, která ukáže pixely použité na obrázku pozadí (nebo nižších vrstev, pokud existují).

8.1.1 Táhni 'a' Pusť

Pokud máte více obrázků, které chcete otevřít jako vrstvy, můžete to provést pomocí správce souborů a jeho funkcí Táhni 'a' Pusť. Jednoduše vyberte všechny soubory obrázků s použitím vašeho oblíbeného správce souborů (jako Rox, Konqueror, Nautilus), a následně je táhněte nad hlavní okno mtPaintu a uvolněte tlačítko myši. mtPaint následně nahraje každý soubor jako novou vrstvu.

8.2 Manipulace

Každou vrstvu můžete posunovat kliknutím a držením v okně zobrazení, nebo stiskem CTRL a použitím kurzorových kláves (+SHIFT skoky jako při vkládání). V okně vrstev je také tlačítko, které vrstvu vycentruje na střed obrázku pozadí. V okně vrstev dále můžete každou vrstvu pojmenovat pro jejich lepší přehlednost a dočasně ji skrýt pomocí tlačítka vpravo vedle názvu vrstvy.

Když se rozhodnete, že chcete uložit tento kompozitní obrázek, použijte menu vrstev. Pokud chcete uložit informace týkající se vrstev, musíte použít volbu 'Vrstvy->Uložit Jako' která uloží malý textový soubor obsahující informace o každé vrstvě.

Následně můžete tyto vrstvy do mtPaintu nahrát otevřením tohoto textového souboru. Poznamenejte si, že když ukládáte kompozitní obrázek, nebo textový soubor, tak neukládáte každou samostatnou vrstvu. Jak již bylo uvedeno, každá vrstva je považována za samostatný soubor a musí být uložena v menu 'Soubor', nebo Ctrl-S jako normálně. Výhody samostatného zpracování vrstev jsou následující:

  • Je potřeba méně diskového prostoru, protože vrstvy nejsou spojeny dohromady v novém souboru.
  • Vrstvy obrázku mohou být upravovány v libovolném jiném grafickém editoru.
  • Pokud používáte standardní obrázek pro mnoho kompozicí (například standardní logo, nebo text pro fotky s vodoznakem), stačí upravit pouze jeden obrázek a všechny ostatní kompozitní obrázky budou automaticky aktualizovány při jejich dalším uložení.

    Po uložení textového vrstvového souboru ho nesmíte nikam jinam přesunout, dokud také nepřesunete obrázky, na které se tento soubor relativně odkazuje. Nejjednodušší metoda je nechat všechny originální obrázky a textové soubory v jednom adresáři.

    Pokud používáte vrstvy, musí být limit paměti historie v okně voleb vydělen počtem vrstev pro zjištění limitu na vrstvu. například s limitem 32MB a 4 vrstvami budete mít na operace s historií 8MB na každou vrstvu.

    8.3 Příklady

    Zde je několik příkladů kompozitních obrázků vytvořených s použitím vrstev. Pro stažení jejich zdrojových souborů na ně můžete kliknout:

    8.4 Tipy a Triky

    8.4.1 Vytvoření alba s použitím vrstev

    8.4.2 Gradientové šablony

    Pokud kombinujete funkci vrstev s gradienty a alfa kanály, můžete vytvořit některé šikovné šablonové obrázky. Například můžete dělat třeba toto:

    Pokud kliknete na předchozí obrázek, tak stáhnete soubor zip obsahující různé obrázky vrstev, které můžete prostudovat, abyste pochopily, jak byly vytvořeny a jak se spojují dohromady, aby vytvořily finální kompozici.

    Každý objekt má svou vlastní vrstvu, takže ho lze posouvat nezávisle na ostatních. Také můžete kteroukoliv vrstvu znovu použít v libovolném dalším projektu s použitím libovolného editoru obrázků, protože jsou to je RGBA PNG soubory.

    Textové objekty používají lineární gradienty (nebo jen černou pro stín) jako RGB kanál obrázku. Textová šablona je vytvořena použitím alfa kanálu a vložením nějakého textu do něho.